خورش قورمه سبزی از خورش های سنتی و خوشمزهٔ ایرانی است که در بین مردم بسیار محبوب بوده و طرفداران بسیاری دارد، البته قابل ذکر بوده که این خورش مدل های متنوع در استان های مختلف کشور مثل خطهٔ گیلان و جنوب … کمی با هم تفاوت دارد.

 اگر قصد دارید یک خورش قورمه سبزی جا افتاده و خوشمزهٔ مجلسی و رستورانی را تهیه بفرمایید بهتر است با غذا مادر همراه باشید زیرا در متن زیر روش تهیهٔ این خورش خوشمزه را برای شا شرح می دهیم.

مواد لازم برای تهیه خورش قورمه سبزی

  • گوشت خورشتی 500 گرم
  • سبزی قورمه سبزی 700 گرم
  • پیاز یک عدد
  • نمک و فلفل سیاه و زرد چوبه به مقدار نیاز
  • لیموعمانی 5 عدد
  • لوبیا قرمز یا لوبیا چیتی بستگی به ذائقهٔ افراد 300 گرم
  • آب نارنج، آبغوره به مقدار نیاز
  •  سیر دو حبه
  • با توجه به ذائقه استفاده از مقدار کمی تمرهندی برای چاشنی
طرز تهیه خورش قورمه سبزی مجلسی و خوشمزه رستورانی
طرز تهیه خورش قورمه سبزی مجلسی و خوشمزه رستورانی

طرز تهیه خورش قورمه سبزی مجلسی و خوشمزه رستورانی

1. گام اول برای درست کردن خورش قورمه سبزی مجلسی و رستورانی این است که لوبیا قرمز را در ظرفی پر از آب بریزید تا باد و نفخ آن برطرف شود، پیشنهاد این است که هر وقت قصد داشتید این خوشمزه را بپزید، لوبیا قرمز را در شب قبل در ک طرف آب بخیسانید.

2. گام دوم این که انجام دادن این کار غیر از این که موجب کاهش نفخ لوبیا قرمز شده دلیلی برای نرم شدن لوبیا و در نتیجه کم شدن مدت پخت آن می شود، اگر بتوانید دو تا سه بار آب کاسه را عوض کنید، باد و نفخ حبوبات کاملاً برطرف می شود.

3. وارد گام سوم می شویم که در این مرحله باید پیاز را نگینی خرد کرده و با کمی روغن مایع در قابلمه ای که برای پخت خورش قرار داده اید بریزید، پیاز را کمی تفت دهید تا کامل سرخ بشود و بعد کمی زردچوبه و فلفل سیاه به پیاز بیفزایید و این عملیات سرخ کردن را قطع نکنید تا ادویه ها کاملا جذب پیاز شوند.

4. گام چهارم این است که در این مرحله بعد از شستن گوشت را تکه تکه کرده و مدل خورشتی خرد کرده و به داخل مواد درون قابلمه خورش بریزید، سعی کنید که تکه های گوشت بزرگ خرد نکنید به دلیل این که نه تنها زمان طبخ بیشتر طول می کشد بلکه از لحاظ ظاهر، غذا زیبا نمی باشد.

5. گام پنجم بعد ازمخلوط کردن گوشت با پیاز، آن را خوب سرخ کرده تا رنگ آن عوض بشود و کمی سرخ شود، بعد از تفت دادن گوشت، لوبیا قرمز را شسته و به قابلمه اضافه کنید، می توانید لوبیا قرمز را در حد یکی دو دقیقه تفت داده و بعد چند پیمانه آب به قابلمه اضافه کنید. 6-مرحله ششم شعلهٔ اجاق گاز را زیاد کنید تا آب به جوش بیاید و بعد باید شعله را کم کرده تا با حرارت ملایم به آرامی بپزد، بازده زمانی برای طبخ گوشت و لوبیا قرمز حدود دو ساعت طول می کشد، بعد از این تایم پخت نوبت اضافه کردن سبزی های سرخ شده را بعد از تمیز کردن و شستن، ریز خرد شده است.

7. در صورتی که دوست دارید رنگ خورش تیره باشد تاکید کرده که در زمان سرخ کردن سبزی خورش حتماً تایم بیشتری را برای سرخ کردن اختصاص بدهید بعد از آماده شدن سبزی های تف داده شده، آن ها را در قابلمه اصلی خورش بریزید و بگذارید خورش روی حرارت ملایم جا بیفتد.

8. گام هشتم این که باید لیموها را از وسط نصف کرده و هسته های آن را جدا کنید وبعد درحدود تایم زمانی 20 دقیقه آخر پخت به همراه کمی نمک به خورش بیافزایید. نکته این جاست که برای تایم طولانی نباید لیمو عمانی نباید در خورش قرار داشته باشد و بجوشد زیرا خورش طعمش تلخ می شود.

9. گام نهم این که در این مرحله اگر دوست دارید که خورش شما طعم بهتری به خود بگیرد، کمی آبلیمو به ظرف خورش بیفزایید بعد از یک مدتی که از پخت گذشت و خورش به روغن افتاد وقت آن رسیده که آن را از روی شعلهٔ اجاق گاز بردارید و در ظرف بریزید و با برنج زعفرانی سرو کنید.

طرز تهیه خورش قورمه سبزی مجلسی و خوشمزه رستورانی
طرز تهیه خورش قورمه سبزی مجلسی و خوشمزه رستورانی

چند نکته طلایی برای تهیه خورش قورمه سبزی خوشمزه

 این خورش دارای ترفندهایی است که نیاز دارد اطلاع داشته باشید تا این خورش شما بسیار خوشمزه بشود نکته این جاست که اگر خورش طعم تلخی بگیرد باید توجه داشته باشید که مقدار سبزی شنبلیله در سبزی ها به اندازه باشد و در صورت زیاد بودن خورش تلخ خواهید داشت و یا این که باید هسته های لیمو عمانی را خارج کرده و چند ساعتی را در آب لیموعمانی ها را بخیسانید تا تلخس آن از بین برود.

بهتر است نیم ساعت قبل از سرو شعله را خاموش کرده تا روغن خورش مشخص بشود.

بعد از این که طبخ خورش به پایان رسید می توانید با انداختن یک تکه یخ به داخل قابلمهٔ خورش قورمه سبزی به آن شوک بدهید تا ظاهری زیباتر به خورش قورمه سبزی شما بدهد.

برای این که خورش قورمه سبزی شما عطر بیشتری داشته باشد می توانید از این ترفند کمک بگیرید و در زمان نیم ساعت به پایان طبخ خورش قورمه سبزی تان یک قاشق شنبلیله خشک شده را به صورت پودر در آورده و در روغن برای مدت چند ثانیه تفت داده و بعد به قابلمه خورش قورمه سبزی اضافه کرده تا عطر فوق العاده ایی به غذای شما بدهد.

اگر دوست دارید که خورش قورمه سبزی شما رنگ تیره ایی داشته باشد باید در هنگام سرخ کردن سبزی این خورش حواس تان باشد سبزی را در روغن فراوان و با شعلهٔ متوسط سرخ کنید و به خورش تان می توانید یک قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی اضافه کنید.

البته می توانید از رب گوجه استفاده نکنید و به جای آن از رب انار استفاده کنید.

اصل ورش قورمه سبزی را با لوبیا قرمز درست می کنند ولی با توجه به سلیقهٔ افراد امکان دارد از لوبیا چیتی و یا چشم بلبلی استفاده بشود ولی امروز لوبیا چیتی به دلیل خوشمزه بودنش توانسته جای لوبیا قرمز را بگیرد.

ترکیبات سبزی قورمه سبزی تشکیل شده از تره، گشنیز، اسفناج، جعفری و شنبلیله است که در شهرهای متفاوت این ترکیب سبزی با هم اختلاف دارد.

برای طعم ترشی این خورش می توانید از گردغوره و یا آبغوره و برخی از افراد تمر هندی به آن اضافه کرده تا خوشمزه تر بشود.

 نکتهٔ مهم این است که اگر خورش قورمه سبزی شما جا افتاده باشد در زمان سرو نباید آب و مواد آن از هم جدا باشد که این علامت این است که هنوز باید بهش زمان داده می شد تا خورشت شما غلیظ تر بشود.

 پیشنهاد ما این است که برای تهیه این خورش خوشمزه بهتر است از گوشت گوسفندی قسمت ران و ماهیچه استفاده بشود.

اگر قلم در دسترس دارید می توانید از آب قلم برای طعم و لعاب این خورش استفاده بکنید.

کلام پایانی

آشپزی هم خودش یک هنر است که در طی زمان متمادی افراد می توانند با پخت غذاها می تواند تجربه و مهارت را کسب بکنند تا بتوانند بهترین غذاها را بپزنند شما برای این که بتوانید خوشمزه ترین غذاها را بپزید بهترا ست که با غذا مادر همراه باشید و مهارت و اطلاعات لازم را به خوبی به دست بیاورید، خورش قورمه سبزی از آن دسته از خورش هایی است که باید مهارت لازم برای آن را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *